Осінь – сприятлива пора року для посадки плодових дерев. Часто садівники-початківці скаржаться, що їх дерева, а іноді й кущі, гинуть. Досвід, часто і гіркий, показує, що саджанці гинуть, як правило, з вини самих садівників. Тому ми розповімо про помилки та їх вирішення при осінній посадці саджанців.

Помилка 1 - Посадка без підготовки місця: прямо на галявину, в цілину, в сильно утоптану землю тощо.

Чим загрожує? Молоді рослини страждають, майже не плодоносять або гинуть.

Порада. Навколо кожної точки посадки повинно бути щонайменше 1 кв. м пухкого та родючого ґрунту. У цілину плодові та ягідні культури садити взагалі не варто: краще відкласти посадку на рік, а ділянку скопати (в наступному сезоні там можна вирощувати однорічні квіти, кабачки або інші овочі). З газону слід зняти не менше 1 кв. м дерну, по периметру вкопати газонну стрічку, в землю додати 1 відро перегною, перекопати, а потім зробити яму для посадки.

Помилка 2 - Немає посадкової ями: замість неї викопують лунку розміром з кореневу систему або контейнер.

Чим загрожує? Дуже слабке зростання, поганий урожай.

 

Порада. Посадкова яма (середній розмір 40 х 40 х 40 см для ягідних і 60 х 60 х 60 см для плодових культур) обов'язкова на всіх ділянках, де поблизу немає залягання ґрунтових вод.

Помилка 3 - Непридатний субстрат для посадки: рослину розміщують прямо на компостній ямі або повністю заповнюють лунку перегноєм, землею з лісу та іншими чужорідними субстанціями.

Чим загрожує? Рослина хворіє, провалюється вглиб або хилиться до землі.

Порада. Для всіх культур, окрім лохини, брусниці та журавлини, посадкова яма під корінням повинна бути заповнена місцевим ґрунтом з добавками для поліпшення її властивостей, а сама коренева система засипається землею без жодних добавок.

Помилка 4 - «Тимчасова» посадка: при неможливості знайти придатне місце або дотриматися всіх правил і термінів посадки, при сумнівах у якості саджанців часто саджають рослини «тимчасово» у зовсім невідповідних місцях або по кілька штук в одну яму. Саджанці в контейнерах іноді перевалюють у більший горщик, який залишають стояти на ділянці.

Чим загрожує? Як правило, господар, прилаштувавши саджанці, розслабляється і не поспішає вирішувати проблему, яка зашкодила йому висадити їх відразу як слід. В результаті деревця або кущі страждають на «тимчасовій квартирі» роками, поки не загинуть або не дочекаються вельми травматичного і важкого переїзду на нормальне місце. Саджанець в горщику, залишений стояти на землі, взимку ризикує замерзнути.

Порада. Тимчасова посадка до наступної осені допустима тільки для невеликих саджанців-одноліток, причому тільки на хорошу грядку з інтервалами не менше 30-40 см одна від одної. В інших випадках рослини краще не садити, а прикопати до весни.

 

Помилка 5 - Рослини посаджені занадто близько одна від одної.

Чим загрожує? Підростаючи дерева і чагарники швидко починають заважати один одному.

Порада. Садити згідно до рекомендованих схем посадки (див. таблицю).

Відстані між плодовими рослинами

 

Культури

Інтервал у ряду (м)*

Малина

0,3

Смородина чорна, червона, аґрус, жимолость

1–1,5

Калина, обліпиха, ірга

2–2,5

Горобина

2,5

Аронія, вишня

3

Алича гібридна

3–4

Яблуня, слива

4

Груша, черешня

4,5

 

Осіння посадка доставить небагато клопоту - можна обмежитися одним поливом, а природа сама доробить усе інше. Осіння погода і дощі забезпечать саджанцю необхідну вологість ґрунту і комфорт. Також осіння посадка дерев звільнить дачнику сили і час на інші садові клопоти, яких навесні буде «вище голови».